در دنیای تکنولوژی امروز، زندگی همه ما به اینترنت گره خورده است. اگر بعد از شنیدن اینکه «برای اتصال به اینترنت باید یک مودم تهیه کنید»، در جستجوی این هستید که بدانید مودم چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید. (خرید از آمازون در ایران)

مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

مودم خلاصه‌ای از دو کلمه‌ی Modulator/Demodulator بوده که سه حرف ابتدایی هر کدام را گرفته و کلمه MoDem را تشکیل داده و یک دستگاه سخت افزاری است که وظیفه‌اش تبدیل سیگنال‌های دیجیتال به آنالوگ و بالعکس است.

کاربرد مودم چیست؟

مودم یکی از راه‌های ورود به دنیای اینترنت، یک دستگاه سخت افزاری است که وظیفه‌اش تبدیل سیگنال‌های دیجیتال به آنالوگ و برعکس است.

بخش مدولاتور (Modulator) در مودم اطلاعات دیجیتال خروجی از یک کامپیوتر (صداهای قابل شنود) را به سیگنال آنالوگ تبدیل می‌سازد تا امکان ارسال آنها از طریق خط تلفن، DSL  یا کابل به وجود آید.

بخش دمدولاتور (Demodulator) در مودم، سیگنال‌های ورودی آنالوگ را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کند تا توسط کامپیوتر قابل استفاده باشد.

در واقع مودم کامپیوترها و روترها را قادر به ارسال و دریافت اطلاعات، از شبکه‌ای مانند اینترنت می‌کند. استفاده از مودم کلید اصلی ورود به دنیای اینترنت و وب جهانی، سرویس‌های آنلاین تجاری، ایمیل، و سیستم‌های بُرد بولتین (BBSes) است. (خرید از آمازون در ایران)

برخی از شرکت‌های ارائه دهنده‌ی سرویس اینترنت، مودم را هم به عنوان بخشی از قرارداد ارائه‌ی سرویس اینترنت به شما می‌دهند. ولی می‌توانید مودم مناسب را به صورت جداگانه هم بخرید.

انواع مودم

در گذشته، مودم‌ها دستگاه‌های بزرگ و سنگینی بودند که نیاز بود برای برقراری اتصال، خط تلفن را به آنها وصل کنید. بعد از رشد اینترنت و رایج شدن استفاده از آن در خانه‌ها، در دهه ۱۹۹۰ میلادی، مودم‌ها در دو شکل کارت‌های داخلی برای کامپیوترهای دسکتاپ و آداپتورهای USB برای لپتاپ‌ها به وجود آمدند.

پیدایش اینترنت کابلی پهن‌باند که سرعت‌های بالاتر از ۵۶ کیلوبیت در ثانیه را ممکن می‌کرد، باعث تولید مودم‌های خارجی در قرن ۲۱ شد.

با توجه به کاربرد مودم و مکان قرار گیری آن ها به سه دسته داخلی، خارجی و PC Card تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. (خرید از آمازون در ایران)

مودم های داخلی

این نوع از مودم‌ها در داخل سیستم کامپیوتری شما جای می‌گیرند. در واقع این مودم به صورت یک تراشه جداگانه و یکپارچه، روی یکی از اسلات‌های داخلی کیس کامپیوتر در داخل دستگاه قرار دارد.

این تراشه اغلب از ابتدا روی دستگاه نصب است.از نمونه ی بارز این نوع مودم ها می توان به گوشی همراه اشاره کرد. گوشی همراه دارای یک مودم داخلی است که اتصال به اینترنت را از طریق اپراتوهای تلفن همراه فراهم می‌کند.

این قطعه، به محض اینکه ارتباط اینترنتی فعال شود، شروع به فعالیت می‌کند و اگر ارتباط قطع شود، فعالیتش پایان می‌یابد.
مودم‌های داخلی، ارزانتر از مودم‌های خارجی هستند ولی این اختلاف قیمت اغلب ناچیز است.

مهم‌ترین مشکلی که کاربران کامپیوتر در هنگام استفاده از مودم‌های داخلی با آن مواجه هستند، مکان قرارگیری آنهاست.

به دلیل اینکه آنها در درون کیس کامپیوتر قرار دارند، زمانی که می‌خواهید یک مودم داخلی را تعمیر و یا جایگزین یا کنید، بایستی درب کیس (Case) کامپیوتر را باز کرده و مودم را تعویض کنید. (خرید از آمازون در ایران)

مودم های خارجی

مودم خارجی، دستگاهی است که به صورت مستقل، باعث برقراری اتصال سیستم‌ها به اینترنت می‌شود.

از مهم ترین ویژگی های این مودم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-نصب و راه اندازی ساده تر آن در مقایسه با مودم داخلی

۲-داشتن منبع تغذیه مخصوص

۳-اتصال از طریق کابل یا وای فای به کامپیوتر و همچنین اتصال کابلی از خط تلفن به سوکتی در مودم

۴-امکان خاموش کردن مودم در صورت عدم نیاز

۵-امکان ارتقا امنیت مودم وایرلس

۶-عدم استفاده از انرژی الکتریکی دستگاه به دلیل جدا بودن منبع تغذیه مودم (خرید از آمازون در ایران)

PC Card

این دسته از مودم‌ها که برای استفاده در لپ تاپ‌ها طراحی شده‌اند و به اندازه یک کارت اعتباری هستند، درون اسلات PC Card موجود در‌Notebook ها یا لپ تاپ ها قرار می‌گیرند و در صورت عدم نیاز به مودم، می توانید آن را جدا کنید.

این مودم ها به طور کلی ترکیبی از مودم های داخلی و خارجی هستند، به طور مستقیم داخل یک پورت لپ تاپ قرار می گیرند و در نتیجه برای اتصال آن به کابل نیازی نیست.

این کارت‌ها به دلیل تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود از دستگاهی که به آن متصل‌اند، باعث کاهش طول عمر باتری لپ تاپ ها در صورت استفاده می‌شوند.

نحوه کارکرد مودم

سیستم‌های کامپیوتری به صورت دیجیتال و سیستم‌های تلفن به صورت آنالوگ می‌باشند. برای تبادل اطلاعات میان این دو دستگاه، باید از یک مودم استفاده شود.

مودم از یک سمت به خط تلفن و از سمت دیگر به کامپیوتر وصل می‌شود. نحوه کار modem به این صورت است که سیگنال‌های دیجیتال را از کامپیوتر دریافت و سپس آنها را به سیگنال‌های آنالوگ اضافه می‌کند، و در نتیجه این سیگنال‌ها از طریق خط تلفن منتقل می شوند. (خرید از آمازون در ایران)

خرید از آمازون ایران

آمازون در ایران

 

آمازون در ایران

 

 

 

 

انواع ظرف غذای کودک را نمی توان از هر برند و یا فروشگاهی تهیه کرد زیرا نمونه غیر اصل آن در بازار این فراوان است بنابراین برای حرید این وسیله حتما به فروشگاه ها و سایت های اینترنتی معتبر و یا سایت های خارجی مانند خرید از سایت آمازون مراجعه کنید برای خرید از آمازون شما می توانید از سایت هایی که محصولات خود را از سایت آمازون وارد می کنند و به نوعی آمازون ایران هستند مانند سایت آی مازون مراجعه کرده و با خیال راحت خرید کنید.

آمازون در ایران

آمازون در ایران

خرید از آمازون

خرید از آمازون

آمازون در ایران

دیجیتال

آمازون ایرانآمازون در ایرانسایت جهانی آمازون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.